„Prorok” Jacques’a Audiarda, wchodzący na ekrany polskich kin z rocznym poślizgiem względem Europy, to wielokrotnie nagradzany film na europejskich i światowych festiwalach. Francuski reżyser stworzył brutalne, męskie bardzo realistyczne kino osadzone w warunkach więziennej, gangsterskiej Francji. Jednakże poza akcją osadzoną w więzieniu, obraz wyłamuje się ze schematu fantasmagorycznymi elementami, które nawiedzają głównego bohatera i momentami przebywania na przepustce, kiedy to film wpisuje się w gatunek kina gangsterskiego.
Głównym bohaterem „Proroka” jest Malik El Djebena, młody półanalfabeta pochodzenia arabskiego. Słusznie, bądź nie słusznie skazany na 6 lat pozbawienia wolności. Jego wina w filmie nie jest potwierdzona, ani zaprzeczona. Nie jest to ważny element historii. Malik trafia do więzienia jako niezapisana karta, której historię zapełniania poznajemy w trakcie seansu. Początkowo zagubiony, nie czuje więzi z muzułmańskimi „braćmi”, pozostaje na uboczu, aż do momentu otrzymania propozycji nie do odrzucenia od członków korsykańskiej mafii, która sprawuje nieoficjalną władze w zakładzie karnym. Malik na przymusowe zlecenie, morduje jednego z więźniów. Araba, który później w powracających halucynacjach staję się wewnętrznym niepokojem bohatera, jego sumieniem.

Malik wraz z upływem czasu ewoluuje. Dzięki pomocy Ryada, którego poznaje w wiezieniu zaczyna chłonąć wiedzę. Dodatkowo rozkręca własny biznes narkotykowy. Coraz bardziej zbliża się do muzułmanów, którzy widzieli w nim jednego z Korsykan.
Finał nie pozostawia złudzeń, jaka natura zwyciężyła w Maliku. Wychodzi z więzienia zupełnie odmieniony. Staje się wykształconym w swoich fachu przestępcą, jednakże odkrył także, co to jest przyjaźń i rodzina. Odkrywa swoją tożsamość i przyjmuję ją.

„Prorok” nakręcony bardzo realistycznie, wiernie oddaje klimat więzienia oraz obraz rozwarstwionej psychiki głównego bohatera. Mroczny, ciężki. Realistyczna brutalność i metafizyczna wędrówka Malika trzyma do końca w napięciu. Finał naprawdę świetnie dopełnia rosnące podczas seansu napięcie wytworzone przez oryginalny scenariusz i świetne aktorstwo nieznanych, chodź obiecujących aktorów.
2 komentarze:
Całkiem niezly film, recenzja tez spoko. Polecam jak ktos lubi filmy o wiezieniu...
How to Make Money from Bet365 on Mobile - Work
Learn how to หาเงินออนไลน์ make money from Bet365 and make money with Bet365 on mobile. You'll see the betting odds in the top right corner,
Prześlij komentarz